O uczelni

Zdjęcie nagłówkowe otwierające podstronę: O uczelni Fot.: Bolesław Gleichgewicht odbiera tytuł honorowego profesora UO z rąk prof. dr. hab. Stanisława Sławomira Niciei, Rektora UO. Inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014.

Na Uniwersytet Opolski składa się dziewięć prężnych wydziałów współpracujących z innym jednostkami uczelni, co razem tworzy dynamiczny, nowoczesny i wszechstronny organizm naukowo-dydaktyczny.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 roku z połączenia czołowej uczelni pedagogicznej w kraju - Wyższej Szkoły Pedagogicznej – z opolską filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Uczelnia dysponuje ogromnym potencjałem naukowym, generowanym przede wszystkim przez jej utytułowaną kadrę oraz przez mnogość specjalistycznych pracowni, laboratoriów, centrów informatycznych i medialnych, a także przez imponujące zasoby biblioteczne.

Uniwersytet Opolski stale poszerza i wzbogaca ofertę edukacyjną, nawiązuje współpracę z ośrodkami naukowymi oraz biznesem w kraju i za granicą, wysyła studentów na zagraniczne praktyki oraz wymiany (program Erasmus, Studia Europa Master), funduje im stypendia, daje możliwość realizacji swych pasji w samorządzie studenckim, kołach naukowych, na obszarze kultury, rozrywki, sportu.

Z przebogatej listy kierunków i specjalności oferowanych przez Uniwersytet Opolski, nie sposób nie wybrać tych, które spełnią najbardziej nawet wyrafinowane oczekiwania: w Opolu można się wykształcić kompleksowo i dogłębnie. Na dodatek, kształcąc się, można mieć wiele dodatkowych satysfakcji, które składają się na życie studenta, są jego istotą i smakiem.

Przeczytaj:


Opole jest miastem wyjątkowo przesiąkniętym studencką atmosferą. Studencka kultura, studencka rozrywka, studencki sposób bycia są tu obecne na każdym kroku.

Jedną z intrygujących cech wyróżniających Uniwersytet Opolski na tle innych uczelni kraju jest to, że w stolicy najmniejszego w Polsce województwa studiuje najwięcej studentów w kraju w proporcji na jednego mieszkańca.
W zestawieniu z urokliwym, kameralnym charakterem Opola, gdzie wszędzie jest blisko, a centrum wygląda jak staroświecka bombonierka, daje to efekt porównywalny do tych, jakie spotykamy w starych uniwersyteckich miastach Włoch, Niemiec, Francji.

Ponad 36 tysięcy młodych ludzi kształci się na sześciu opolskich uczelniach wyższych. Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich mieszkańców (126 tysięcy), oznacza to, że w trakcie roku akademickiego statystycznie co trzecia napotkana na ulicach miasta osoba jest studentem.
Co ważne, Opole zajmuje drugie miejsce w rankingu najtańszych miast polskich.
Kampus studencki położony jest w atrakcyjnej, lecz zacisznej części miasta, nieopodal starówki, dwóch teatrów, multikina, basenu, dwóch centrów fitness, stadionu sportowego, studenckich lokali rozrywkowych, klimatycznych kawiarni oraz stylowych herbaciarni. Na samym kampusie znajduje się imponujące nowoczesne Studenckie Centrum Kultury oraz całoroczne boisko „Orlik” ze sztucznym oświetleniem.
Flagową imprezą akademicka, w trakcie której następuje zbratanie się opolan z bracią studencką są coroczne „Piastonalia”. To coroczne święto żaka, kilkudniowy wiosenny karnawał na ulicach Opola połączony z całonocną zabawą – oczywiście wolny od nauki.

Strona miasta: www.opole.pl
.